1960 Franciaország - III. Tudtad-e?
snalguj 2012.04.08. 21:22
Néhány érdekesség az első, 1960-as Európa-bajnoki kiírással kapcsolatban.
FIFA Világbajnokság, a Bajnokcsapatok Európa Kupája, modern olimpiai játékok, valamint az Európa-bajnokság is egy francia agyszüleménye. Az utóbbi kitalálója Henri Delaunay, a Francia Nemzeti Szövetség titkára volt.
Az angol Arthur Ellis vezényelte a döntőt a párizsi Parc des Princes-ben, aki az 1956-os Bajnokcsapatok Európa Kupájának döntőjében is fújta a sípot.
Az UEFA 100 svájci frankos nevezési díjat szedett – ez összehasonlítandó azzal a 30 millió svájci frankkal, amelyet Spanyolország kapott a 2008-as Európa-bajnoki címért.
Három játékos lőtt 5 gólt az EB-n, az előselejtezőket is beleértve – Titus Buberník Csehszlovákiából, valamint a francia duó: Just Fontaine és Jean Vincent.
A francia kapus, Georges Lamia 3 gólt kapott 4 perc alatt, ezzel Jugoszlávia 2-4-ről 5-4-re fordított az elődöntőben.
Az utolsó mérkőzést vasárnap este 10 órakor rendezték. Victor Ponedelnyik vezetékneve hétfőt jelent, a győztes találatot a hosszabbításban, azaz már éjfél után lőtte.
Jugoszlávia a döntőben elszenvedett vereség után gyorsan vigasztalódott. Két hónappal később olimpiai aranyérmet szereztek, a három egymást követő ezüst után, Milan Galić törte meg az átkot, 60 másodperccel a mérkőzés kezdetét követően kapuba talált.
Szovjetunió az egyetlen regnáló olimpiai bajnok, amely aztán Európa-bajnokságot is nyert, miután 4 évvel korábban Melbourne-ben legyőzték Jugoszláviát.
A párizsi Parc des Princes adott otthont a négy évvel korábban megrendezett BEK döntőnek, ahol a Real Madrid FC a Stade de Reims-t 4-3-ra legyőzte.
Az első mérkőzést, a Szovjetunió – Magyarországot 100.572 ember nézte végig a helyszínen.
Ugyanezen évben Luis Suárez, az FC Barcelona és a spanyol válogatott játékosa lett az év európai labdarugója.
Ebben az évben született: Diego Maradona (argentín), Joachim Löw (német), Franco Baresi (olasz), Andreas Brehme (német), Pierluigi Collina (olasz játékvezető), Gary Lineker (angol), Pierre Littbarski (német), Rudi Völler (német), Walter Zenga (olasz), Rafael Benítez (spanyol). A spanyol válogatottak közül ekkor látott napvilágot Tomás Renones, Paco Clos, Abel Resino, Diego Rodríguez, valamint Luis Minguela.
|