1976 Jugoszlávia - II. Negyeddöntők, döntő torna
snalguj 2012.04.26. 21:56
Az 1976-os EB volt az utolsó, amelyen a selejtezők csoportmérkőzéseit követően kieséses szakasz következett. Ezúttal Spanyolország egy körrel tovább bírta, a negyeddöntők során búcsúztak. Magyarország a selejtezőkön sem tudta átverekedni magát. A jugoszláv földön tartott döntőt Csehszlovákia nyerte büntetőkkel.
Negyeddöntők:
Spanyolország – NSZK: 1-1 Santillana 1’, Beer 60’
Csehszlovákia – Szovjetunió: 2-0
Jugoszlávia – Wales: 2-0
Hollandia – Belgium: 5-0
Belgium – Hollandia: 1-2
Szovjetunió – Csehszlovákia: 2-2
NSZK – Spanyolország: 2-0 Hoeness 17’, Toppmöller 43’
Wales – Jugoszlávia: 1-1
Továbbjutók:
Hollandia 7-1-es összesítéssel
Csehszlovákia 4-2-es összesítéssel
NSZK 3-1-es összesítéssel
Jugoszlávia 3-1-es összesítéssel
Elődöntők:
Csehszlovákia – Hollandia: 3-1 (hosszabbítás után)
Jugoszlávia – NSZK: 2-4 (hosszabbítás után)
Bronzmérkőzés:
Hollandia – Jugoszlávia: 3-2 (hosszabbítás után)
Döntő:
Csehszlovákia – NSZK: 2-2 (büntetőkkel 5-3)
Spanyolország csoportellenfelei a selejtezők során Románia, Skócia és Dánia voltak. A spanyolok vereség nélkül úszták meg a csoportmeccseket, a győzelmek és döntetlenek száma azonban egyenlőre sikerült, mindegyikből 3-3 született. A skótok ellen egy győzelem és egy döntetlen jött össze, a dánokat oda-vissza megverték, a románokkal szemben azonban csak döntetlenre futotta. 9 ponttal megnyerték az ibériaiak a csoportjukat, így következett a döntőt elvesztő NSZK elleni negyeddöntő. Az első meccs döntetlenre sikeredett, Santillana már az 1. percben gól lőtt, ám az előnyt nem sikerült megtartani a végéig, így győzelmi kényszerrel utaztak Münchenbe, ahol azonban nem jött össze a győzelem, 2-0-s vereség azonban annál inkább, így Spanyolországnak további útja nem is volt az EB-t illetően.
Magyarország már nem örvendhetett ilyen szereplésnek. Csoportját az a Wales nyerte, aki Észak-Írország és Skócia mellett 1972 után kiharcolta, hogy ne kelljen mindig egy csoportban játszania Angliával, azaz ne a Brit Nemzetközi Kupa döntsön a fejük felett. További csoportellenfelek Ausztria és Luxemburg voltak. Hazánk dicsekedhetett az EB-selejtezőkön született legtöbb gólos mérkőzéssel. A csoportban Luxemburg végzett leghátul, még döntetlenre sem futotta számukra, nem hogy győzelemre. A magyarok először egy 4-2-es, másodszorra hazai pályán egy 8-1-es elsöprő győzelmet arattak felettük. A harmadik győzelmünket Ausztria ellen a Puskás Stadionban szereztük, sajnos előtte Bécsben egy gól nélküli döntetlenre futotta csak. Wales azonban mind a két alkalommal megvert minket, így idejekorán búcsúztunk.
|