1992 Svédország - IV. Tudtad-e?
snalguj, repens 2012.05.11. 16:42
Néhány érdekesség a kilencedik, 1992-es Európa-bajnoki kiírással kapcsolatban.
Az 1992-es svéd Európa-bajnokság volt az első nagy döntő torna, amelyen a játékosok a mezükön a nevüket és a számukat (1-től 20-ig) is viselték.
A dánok győzelmét megelőző napokban népszavazást tartottak az Európai Unióhoz való csatlakozásról. A külügyminiszter, Uffe Ellemann Jensen a következőket mondta: „Ha nem csatlakozhatunk hozzájuk, legyőzzük őket.”
A Független Államok Közössége (FÁK) a 15 újonnan megalakult szuverén államból 12-t képviselt azt követően, hogy a Szovjetunió 1991 végén megszűnt.
Feröer-szigetek első alkalommal vett részt a kvalifikációk során, debütáló mérkőzésükön 1-0-ra verték Ausztriát. Ausztria végül előrébb végzett, de csak a gólkülönbségnek köszönhetően.
Törökország nem szerzett pontot a kvalifikációk során, hat mérkőzésén mindösszesen egyszer tudott gólt lőni. Ellenfelei Lengyelország, Anglia és Írország voltak. Az ezt követő két tornára sokat fejlődtek, már továbbjutottak a döntő megmérettetésre.
Spanyolország és Albánia a kvalifikációs tornán csak 7-7 mérkőzést játszott, pedig 8-at kellett volna. Az utolsó, már tét nélküli mérkőzést Albániában rendezték volna, ám zavargások törtek ki, így törölték. Tekintettel arra, hogy már a mérkőzés előtt egyértelművé vált, hogy sem Albánia, sem Spanyolország nem juthat ki a döntő tornára, később sem rendezték meg. Újrajátszás esetén Spanyolország győzelmével sem léphetett volna előrébb a tabellán, míg Albánia is csak maximum a 4. helyet szerezhette volna meg egy győzelemmel. Érdekesség, hogy Spanyolország így is játszott Albániával tétmeccset még az EB előtt: 1992. áprilisában már az 1994-es VB selejtezőinek nyitányaként hazai pályán 3-0-ra győztek a spanyolok.
Németország/NSZK volt az egyetlen olyan nemzet, amely mind a négy 8 csapatos döntőben ott volt miután Spanyolország az 1992-es EB-n a kvalifikációk során kiesett Franciaország és Csehszlovákia mögött.
Az NSZK és az NDK is az 5. csoportba került a kvalifikációk során, azonban 1990. októberében egyesítették őket, így egy nemzetként léptek pályára.
Skócia minden Világbajnokságra kvalifikálta magát 1974 óta, de a svédországi torna volt az első, amelyen Európa-bajnoki döntő tornán szerepelhettek.
Franciaország volt az első, aki 100%-os kvalifikációt tudott teljesíteni az EB-k során, 8-ból 8 győzelemmel jutottak tovább.
Az Év Európai Labdarúgója címet Marco van Basten zsebelte be, míg az Európai Aranycipő nem-hivatalos győzteseként Ally McCoistot hirdették ki.
Ez év szülöttje: David Alaba (ausztriai), Nicolai Boilesen (dán), Christian Eriksen (dán), Mario Götze (német), Václav Kadlec (cseh), Neymar (brazil) és Jack Wilshere (angol).
A spanyolok közül ez évben látta meg a napvilágot: Iker Muniain, Koke Resurrección, Isco Alarcón, Jordi Amat, Marc Muniesa, Pablo Sarabia, Sergi Roberto.
A kvalifikációk során Pancsev lőtte a legtöbb gólt (10), mögötte Papin 9 találatot jegyzett, míg van Basten 8 gólt tudhatott magáénak. A döntő tornán természetesen már nem jutottak ennyi gólig a játékosok, 3 volt a legtöbb, igaz ezt 4-en is elmondhatták magukról: Larsen, Brolin, Bergkamp és Riedle.
A kvalifikációk során a legtöbb gólt Jugoszlávia lőtte, szám szerint 24-et, mögöttük Franciaország (20), és Svájc (19) szerepelt. A legtöbb gólt kapó csapatok között az élen San Marino állt (33), megelőzve a Feröer-szigeteket (26) és Ciprust (25).
A kvalifikációk során a legtöbb gól a spanyol-albán találkozón született, az ibériaiak 9-0-ra győztek. Azonban a spanyolok nevéhez nem csak ez az egy statisztika fűződik. Az egy mérkőzésen legtöbbször, azaz hat alkalommal felmutatott sárga lap is a spanyol-izland meccsen esett meg – már ami a kvalifikációs tornát illeti. A döntő tornán ez a szám (6 sárga lap) 3 mérkőzésen szerepel a statisztikákban: Dánia – Németország, Svédország – Németország és a Franciaország – Dánia meccsen.
A döntő torna érdekessége, hogy mind a lőtt gólok, mind a kapott gólok tekintetében Németország állt az élen. 7 gólt lőttek, ezzel megelőzték a 6-6 gólos Hollandiát, Dániát és Svédországot. Ehhez azonban 8 kapott gól is társult, amellyel maguk mögé utasították Svédországot (5), Szovjetuniót és Dániát (4-4).
|