1972 Belgium - IV. Tudtad-e?
snalguj 2012.04.20. 13:59
Néhány érdekesség a negyedik, 1972-es Európa-bajnoki kiírással kapcsolatban.
Izland volt az egyetlen UEFA tag, amely hiányzott a kvalifikációk során, az 1964-es EB-n elindultak, ám az előselejtezők során kiestek, majd 1976-ban, 12 évvel később indultak ismét EB-n.
A végső győztes, NSZK dominált az 1972-es Év Játékosa címért folytatott csatában. Franz Beckenbauer mögött Gerd Müller és Günter Netzer zártak az első három helyen.
Az NSZK hat mérkőzést nyert a torna alatt, ezek során összesen 15-ször találtak az ellenfél kapujába, azonban a négy hazai mérkőzés közül hármat csak döntetlenre tudtak hozni.
Gerd Müller 4 gólt lőtt két mérkőzés alatt a döntő tornán, plusz másik 7 alkalommal talált be a kvalifikációk során, ez a szám figyelemre keltő tekintettel arra, hogy a karrierje során összesen 16 alkalommal sikerült a hálóba helyeznie a labdát EB-n.
A végső győztes NSZK regnáló Európa-bajnokként 1974-ben a hazai rendezésű Világbajnokságon is diadalmaskodni tudott.
A 3-0-s show-ba illő győzelem a Szovjetunió ellen egy nagyszerű menet kezdete volt az NSZK, majd Németország számára, miután az 1996-os EB-ig 13 alkalomból 9-szer sikerült a döntőbe kerülni Európa vagy világeseményen.
A döntőben két gólt lőtt Müller, 23 nappal korábban egy barátságos mérkőzésen a Szovjetunió ellen négy alkalommal volt eredményes, így 4-1-es győzelmet aratott az NSZK a szovjetek felett.
Skócia, Wales és Észak-Írország kérésére 1972-től nem használták a Brit Nemzetközi Bajnokságot kvalifikációs tornaként.
Az NSZK 3-0-ra győzött a döntőben, ez a legnagyobb különbséggel véget érő EB döntő. Csak három alkalommal tudott valamelyik csapat több, mint egy góllal győzni.
A torna során négy játékos gyűjtött be 2-2 sárga lapot: Ducke (NDK), Aktuna (török), Stepanović (jugoszláv) és Juhász (magyar), míg a piros kártyát egyszer sem mutatták fel.
A legtöbb időt Bene Ferenc töltötte a pályán, 11 mérkőzésen összesen 661 percet. Mögötte De Sisti (olasz) és Džajić (jugoszláv) 630-630 percet játszott.
A legtöbb gól egy mérkőzésen a hollandok nevéhez kötődik, 8-0-ra verték Luxemburgot.
Az EB során összesen 263 gól született, ebből 139 a mérkőzések második félidejében, míg 124 az első 45 percben.
A legtöbb gól a selejtezők során a spanyolok csoportjában született, összesen 39. Ezzel eggyel többször találtak be e csoport csapatai, mint a magyarok csoportja.
A legtöbb gólt a hollandok szerezték az EB során, 18-at, mögöttük Anglia 15-tel, Ausztria és Spanyolország összesen 14-el állt. A magyarok 12 gólt lőttek, ezzel a 6. helyen voltak ebben a statisztikában. Míg a legtöbb gólt kapók listáját Ciprus vezette 26 góllal, megelőzve Luxemburgot (23) és Norvégiát (18).
Ebben az évben született: Rui Costa (portugál), Luis Figo (portugál), Sargis Hovsepyan (örmény), Viorel Moldovan (román), Pavel Nedvěd (cseh), Karel Poborský (cseh), Mart Poom (észt), Lilian Thuram (francia), Christian Ziege (német), Zinédine Zidane (francia).
A spanyolok közül pedig Alfonso Pérez, Kiko Narváez, Catanha, Pedro Contreras, Ángel Cuéllar, Oli Álvarez, Luis Cembranos és Juan Sánchez jött napvilágra ebben az évben.
|