1964 Spanyolország V. - Tudtad-e?
snalguj 2012.04.15. 20:09
Néhány érdekesség a második, 1964-es Európa-bajnoki kiírással kapcsolatban.
A döntő előtt a spanyol edző, José Villalonga a homokba felvázolta a csapatokat, a kövek ábrázolták a játékosait, míg a fenyőtobozok a szovjeteket. Kövek, mondta, erősebbek, mint a toboz.
Miután megnyerte az BEK-et az FC Internazionale Milánóval, a spanyol Luis Suárez volt az első olyan játékos, amely mind a két címet a markában tarthatta ugyanazon időben.
A középpályás, Jesús Pereda hatodik percben lőtt gólja a spanyol-szovjet döntőben, Madridban, jelenti a leggyorsabb gólt az UEFA Európa-bajnokságok döntőjében.
A férfi, akinek a gólja a címet jelentette, Marcelino volt. Négy nappal később a Real Zaragozával is győzedelmeskedett a Vásárvárosok Kupájának (mai Európa Liga elődje) döntőjében a Valencia FC ellen.
Az angol Arthur Holland váltotta az 1960-as döntő játékvezetőjét, Arthur Ellist – ez volt az egyetlenegy alkalom, hogy azonos ország két egymást követő döntőben biztosítsa a játékvezetőt.
Spanyolország legyőzte a címvédő Szovjetuniót 2-1-re a döntőben. A két gárda az 1960-as EB negyeddöntőjében találkozott volna egymással, de a spanyolok visszaléptek, miután nem voltak hajlandóak elutazni a szovjetekhez.
Luxemburg kiütötte Hollandiát, majd Dániával a döntetlenül végződő oda-visszavágós mérkőzéseket követő újrajátszás után Dánia jutott tovább. A Vörös Oroszlánok ezt követően 1995-ig nem jutottak tovább az EB-selejtezőkön (mégis Európa-bajnokok lettek 1992-ben…).
2008-ig Spanyolország 1964-es Európa-bajnoki hazai pályán aratott sikere jelentette a legnagyobb győzelmüket – habár 1992-ben olimpiai aranyérmet szereztek Barcelonában.
A dán Ole Madsen 11 gólt szerzett a kvalifikációk során, ez a rekord az 1996-os EB-ig állt fenn, amikor is Davor ©uker 12-szer talált a hálóba. 12 évvel később, 2008-ban David Healy 13 góljával vette át ezen lista első helyét.
Ebben az évben született: Rudi Garcia (francia), Markku Kanerva (finn), Jürgen Klinsmann (német), Luboą Kubík (csehszlovák), Marius Lăcătuş (román), Michael Laudrup (dán), Oleh Protasov (szovjet), Marco van Basten (holland), Gianluca Vialli (olasz).
A spanyolok közül ez év szülöttje: Genar Andrinúa, Txiki Begiristain, Manolo Jiménez, Eusebio Sacristán, Eloy Olaya, Fernando Giner, Ricardo Serna, Claudio Barragán, Ramón Vázquez, Martin Domínguez, Ernesto Valverde, Luis García, Jesús Solana, Agustin Elduayen.
|