2000 Belgium-Hollandia - IV. Tudtad-e?
snalguj 2012.05.16. 16:53
Néhány érdekesség a tizenegyedik, 2000-es Európa-bajnoki kiírással kapcsolatban.
Anglia megverte Németországot. Első alkalommal azóta, hogy találkoztak az NSZK-val az 1966-os Világbajnokság döntőjében. A csoportkörben 1-0-s eredménnyel végződött a meccs.
Gheorghe Hagi 125-ször szerepelt válogatottban, utoljára a román mezt az olaszok elleni negyeddöntőben ölthette magára.
Marcel Desailly és Patrick Vieira nem játszhatott volna a döntőben 4 lapjuk miatt, ám az új rendszerben törölték a sárga lapokat a csoportkörök után.
Jugoszlávia 3-3-as meccset játszott Szlovénia ellen a C-csoport nyitómérkőzésén. Mindezt azok után, hogy 3-0-ra vezettek a szlovének és Siniša Mihajlović piros lapott kapott.
Francesco Toldo három büntetőt fogott az olaszok Hollandia elleni elődöntőjében: egyet a rendes játékidőben, és kettőt a 3-1-re megnyert büntetőpárbajban.
Négy testvérpár játszott a tornán: Patrick és Daniel Andersson (svédek), Gary és Phil Neville (angol), Frank és Ronald de Boer (holland), valamint Emile és Mbo Mpenza (belga).
A 2000-es döntő csoportkörének D csoportjában csak olyan országok szerepeltek, akik már korábban megnyerték a tornát. Csehország esetében ez úgy valósult meg, hogy ilyen ország része volt egykoron.
Franciaország világbajnoki címvédőként nyerte meg az Európa-bajnokságot 2000-ben; hét játékosuk szerepelt mind a két torna kezdő tizenegyében.
Az Év Európai Focistája Luis Figo lett, míg az ESM Aranycipőt Kevin Phillips zsebelte be.
Egy kis kvalifikációs torna statisztika… A legtöbb gólt Raúl González jegyezte (11), mögötte Zahovič (9) és João Pinto (8) végzett.
Maradva továbbra is a selejtezőknél a legtöbb sárga lapot Galič (szlovén) gyűjtötte be, szám szerint ötöt.
Ami a csapatstatisztikát illeti. Spanyolország lőtte a legtöbb gólt (42), Portugália (32) szerezte a képzeletbeli ezüstérmet, míg a csehek (26) a dobogó alsó fokáig jutottak a gólgyártásban.
A legtöbbször San Marino kapuját tudták az ellenfelek bevenni, 44 gólt kaptak. Liechtenstein 39-et, míg Andorra 28-at. A svédek összesen 1 gólt nem tudtak megúszni.
Kétszer is 9 gól született 1-1 meccsen, mindkettő a spanyolok nevéhez fűződik. Egyik alkalommal San Marinonak lőttek 9-et, másik alkalommal Ausztriának.
A legtöbb sárgalap, 10 a Skócia – Anglia meccsen került kiosztásra. Míg a legtöbb piros, 3 az osztrákok Ciprus elleni meccsén.
Áttérve a döntő tornára… A legtöbb gólt a franciák jegyezték, 13-at, holtversenyben a hollandokkal. Portugália 10-ig jutott. A dánoknak egyszer sem sikerült kapuba találniuk, míg a németek és a norvégok 1-1 találatot jegyeztek.
A legtöbb gólt kapó csapatok listáját Szerbia vezette, 13 kapott góllal. Mögöttük Dánia (8), majd holtversenyben Franciaország és Spanyolország (7-7) szerepeltek. A norvégok az egy lőtt gól mellett mindösszesen egy kapott góllal büszkélkedhettek.
A döntő torna legtöbb gólját a holland – szerb (6-1) és a szerb – spanyol (3-4) mérkőzés hozta.
A legtöbb sárgalap a döntő fázisban az olasz – holland meccsen született, 9-szer került felmutatásra. A piros lapok száma – amikor felmutatásra került – az egyet nem haladta meg, így ezen statisztikára komolyabban nem térnénk ki, hiszen ez 8 alkalommal is előfordult.
|