UEFA EURO 2016 : XV. UEFA Európa-bajnokság, Franciaország 2016 - Helyszínek |
XV. UEFA Európa-bajnokság, Franciaország 2016 - Helyszínek
repens 2016.06.08. 20:00
Június 10. és július 10. között Franciaországra figyel a futballvilág: első alkalommal rendeznek 24 csapattal labdarúgó Európa-bajnokságot. A programot, a játékvezetőket és a csapatokat már bemutattuk, utoljára pedig a helyszíneket vesszük sorra. Pénteken kezdés!
Bordeaux, Nouveau Stade de Bordeaux: A 240.000 lakosú város Aquitánia központja, Franciaország egyik legfontosabb kikötője a nyugati partvidéken. Világhírű a környék szőlőtermesztése, a bordói bor mindmáig fogalomnak számít. A római alapítású város a Garonne és a Dordogne közös tölcsértorkolatához, a Gironde-hoz települt, innen kapta nevét első számú fociklubja, a Girondins Bordeaux. Az 1881-ben alakult klub napjainkban is a legjobbak között foglal helyet. 2015-ben nyitotta meg kapuit az Európa-bajnokságra épült új stadion, amely 42.000 nézőt tud befogadni.
Lens, Stade Bollaert-Delelis: Az egyik legkisebb város, amely otthont adhat EB-meccsnek idén, mindösze 34.000 lakossal bír. Az ország északkeleti részén, Lille közelében elhelyezkedő városka sokáig a szénbányászatnak köszönhette fejlődését, az utóbbi években vált egyre fontosabb kulturális központtá. A bányavállalat egykori vezetője, Félix Bollaert lett a névadója Lens 1933-ban épült labdarúgó stadionjának. A város klubja, az RC Lens szebb napokat is megélt már, jelenleg egy azeri üzletember tulajdonában áll. 2012 óta Bollaert mellett egy helyi származású politikus, André Delelis nevét is viseli a stadion - ebből is látszik, a városka sportéletéből nehéz igazán emlékezetes alakot felvonultatni. Nem véletlen, hogy Lens EB-helyszínné jelölése komoly vitákat gerjesztett. A létesítményt az EB előtt felújították, ez 2015 őszére fejeződött be. 35.000 nézőt tud befogadni.
Lille/Villeneuve d'Ascq, Stade Pierre-Mauroy: Franciaország északkeleti részének központja, 230.000 lakosú város a belga határ közelében. A város a történelmi Flandria részeként az ipari forradalom első haszonélvezői közé tartozott. Lille labdarúgó-élete kevésbé veretes, bár az 1944-ben alapított Lille OSC hagyományosan ott van a francia foci élklubjai között, egyszer bajnokságot is nyert. 2012-ben nyílt meg a Pierre-Mauroy stadion, amely valójában Lille délkeleti külvárosában, Villeneuve d'Ascqban található. 50.000 néző befogadására alkalmas.
Lyon, Parc Olympique Lyonnais: A félmillió lakosú Lyon a főváros után az egyik legfontosabb központ az országon belül, a Rhône-völgy és az Alpok nyugati előterének centruma. A Rhône és a Saône összefolyásánál épült város agglomerációja több mint 2 millió lakost számlál. Lyon a francia labdarúgásban is fontos szerepet játszik, az Olympique az elmúlt években is a legjobbak szűk körében kapott helyet. A klub női csapata nemcsak hazai, de európai szinten is a legjobbak között van. A város új stadionja épphogy elkészült: 2016 januárjában nyílt meg. 59.000 nézőt tud befogadni.
Marseille, Stade Vélodrome: Franciaország Földközi-tengeri partvidékének központja, közel 900.000 lakosú kikötőváros a Rhône-delta közelében. A görögök által alapított történelmi város 2013-ban Európa kulturális főváros volt. A város műemlékei, mint a Notre-Dame-de-la-Garde templom, vagy If szigetének börtöne látogatók tömegét vonzzák. A város labdarúgó klubja, az Olympique sok szép sikert megélt már, igaz, az utóbbi években kicsit háttérbe szorult. Kilencszeres francia bajnok, és ami fontosabb: egyedüli francia klubként 1993-ban megnyerte a BL-t. 1937-ben épült meg a csapat otthona, a Vélodrome, amelyet 2014-ben felújítottak. 67.000 nézőt tud befogadni.
Nice (Nizza), Allianz Riviera: A Francia-Riviéra 350.000 lakosú központja is ott van az EB helyszínei között. A város magyar nevéből is kitűnik, hogy igencsak érződik rajta az olasz hatás, a történelem során gyakran cserélt gazdát. Provence és a Riviéra nem épp a labdarúgást juttatja az ember eszébe, de az OGC Nice már az első bajnokság kiírásakor is ott volt a névsorban, és sok hullámvölgyet átvészelve napjainkban az élvonalban is szép eredményeket ér el. 2013-ban nyílt meg a város új stadionja, amely a Nemzeti Sportmúzeumnak is otthont ad. 35.000 néző befogadására alkalmas.
Paris (Párizs), Parc des Princes: Párizst aligha kell bárkinek is bemutatni, a több mint 2 millió (agglomerációval együtt 10 milliónál is több) lakosú francia főváros Európa, sőt a világ egyik legismertebb kulturális és gazdasági központja. A Szajna mentén, az Ile-de-France területén fekvő várostömörülés nemcsak műemlékeiről, múzeumairól, vagy épp az Eiffel-toronyról ismert, de labdarúásáról is. Igaz, sokat kellett erre várni, 1970-ben jött csak létre két klub egyesítésével a Paris Saint-Germain, amely kisebb buktatók után az 1990-es évekre végképp helyet szorított magának a francia élklubok sorában. 1996-ban KEK-et nyert, az utóbbi években katari olajpénzek segítségével a hazai bajnokság egyeduralkodójává vált. A klub otthona, a Parc des Princes 1972-ben épült, igaz, helyén már 1897-ben is stadion állt. 2015-ben felújították, jelenleg 45.000 nézőt tud befogadni.
Paris/Saint-Denis, Stade de France: Eldönthetetlen, hogy Párizs vajon egy vagy két stadionnal bír-e az EB-helyszínek között, hisz a főváros agglomerációjában, de hivatalosan már Párizs északi külvárosában, a 100.000 lakosú Saint Denis-ben épült fel a franciák nemzeti stadionja, a Stade de France. Az 1998-as VB-re készítették a létesítményt, amely azóta is a francia válogatott otthona. 80.000 néző befogadására alkalmas.
Saint-Étienne, Stade Geoffroy-Guichard: Saint-Étienne az Alpok nyugati előterében fekvő, 200.000 lakosú város, hagyományos ipari központ. A város klubja, az AS Saint-Étienne több mint 100 éves múltra tekint vissza. Az 1970-es években BEK-döntőt is játszott, napjainkban viszont meg kell elégednie azzal, hogy stabil tagja az élvonalnak. Az 1931-ben épült stadion névadója, Geoffroy Guichard egy helyi kiskereskedelmi lánc alapítója volt, melynek keretében egykor létrejött a labdarúgó klub. 42.000 nézőt tud befogadni.
Toulouse, Stadium municipal de Toulouse: Délnyugat-Franciaország, a Pireneusok előterének központja a közel félmilliós iparváros, Toulouse. Az űrtechnológia európai központjának számító nagymúltú város labdarúgó klubja, a Toulouse FC 1937-ben jött létre. Egyetlen francia kupagyőzelem szerepel a dicsőséglistáján, de hosszú ideje állandó tagja az élvonalnak. Ahogy a klub, úgy a stadion neve sem vall túl nagy kreativitásra: az 1938-ban épült Települési stadion komolyabb felújítás után 2016 januárjára nyerte el mai formáját. 33.000 néző befogadására alkalmas.
|