Hírek/News
Hírek/News : Olimpia: Egy híján teljes a labdarúgótorna mezőnye

Olimpia: Egy híján teljes a labdarúgótorna mezőnye

repens  2012.04.03. 16:43

Ázsiában és a CONCACAF-zónában is végükhöz értek a 2012-es londoni olimpia labdarúgótornájának selejtezői. Ázsiában már csak a pótselejtezőért küzdött három csapat, közülük Omán küzdhet Londonért, az ellenfél Szenegál lesz. A CONCACAF-zónából némi meglepetésre Mexikó mellett Honduras vívta ki a részvétel jogát.

Ázsiában a selejtezők utolsó utáni fordulójában három csapat, Omán, Üzbegisztán és Szíria küzdött az interkontinentális pótselejtező lehetőségéért. A minitornának Vietnam, a Mỹ Đình Stadion adott otthont.

Az első meccsen Szíria Ománnal találkozott, drámai meccsen 1-1-es döntetlen lett a vége. Az első félidő végén Al-Hadri büntetőjével az omániak vezettek, ám az utolsó pillanatokban, a 95. percben a csereként beállt Al-Duni egyenlített.

A szíriai remények így sem éltek túl sokáig, a csapat ugyanis második meccsén 2-1-re kikapott az üzbégektől. Pedig jól kezdtek, Sahen góljával vezettek a félidőben, ám a sors visszavette tőlük, amit Omán ellen adott: Turajev egyenlített, majd a hajrában Zotejev hazaküldte az arab válogatottat.

A zárómeccsen Omán meglepetésre simán, 2-0-ra legyőzte a favorit üzbégeket. A meccs már az első félidőben eldőlt, előbb Al-Hadri gyakorolhatta ismét a büntetőrúgást, majd a játékrész hosszabbításában Szaleh is betalált. Omán tornagyőzelmével készülhet Szenegál ellen az utolsó kiadó olimpiai hely megszerzéséért.

A CONCACAF-zónában háromkörös selejtezősorozat zárásaként 8 csapat gyűlt össze a zárókörre. Két csoportban 4-4 csapat küzdött, a csoportok első két helyezettje jutott az elődöntőkbe. A torna házigazdája az USA volt, a csoportmeccseknek a Los Angeles melletti Carson és Nashville, az elődöntőknek és a döntőnek Kansas City adott otthont.

Az A-csoportban jól kezdtek a hazaiak, az USA 6-0-ra legyőzte Kubát. A csoport másik meccsén Salvador és Kanada gól nélkül kezdte a tornát. Az amcsik viszont ezzel a kezdéssel el is lőtték a puskaport, következő meccsükön 2-0-ra kikaptak Kanadától. Kuba legyőzése Salvadornak sem okozott gondot, ők 4-et vágtak a szigetország fiainak - igaz, ehhez kellett egy 40 percen át tartó emberelőny is. Az utolsó körben Kanada teljesen leeresztve sem tudott kikapni Kubától, bár James góljára az utolsó percekben Reyes válaszolt, az csak arra volt jó, hogy a csoportgyőztes kanadaiak mellett a kubaiaknak is legyen okuk az örömre. Az amerikaiaknak viszont a bánatra volt okuk: hiába vezettek kétszer is a meccs során (Boyd vezető gólja után Blanco és Flores fordítottak, ám Boyd újabb gólja és Corona találata ismét amcsi vezetést ért), a 94. percben érkezett Jaime Alas, és továbblőtte csapatát. A házigazda tehát csak kívülről szemlélhette a folytatást...

A B-csoportban már az első kör után világossá váltak az erőviszonyok: Honduras 3-1-re legyőzte Panamát, Mexikó pedig 7-1-re kiütötte Trinidad és Tobago csapatát. A "csoportdöntőn" aztán Mexikó Pulido mesterhármasával Hondurast is legyőzte, miközben Panama döntetlent játszott Trinidad és Tobagóval. Az utolsó körben Hondurasnak volt még némi izgulnivalója, oda is tették magukat, 2-0-ra legyőzték Trinidadot, így biztosították továbbjutásukat. Mexikó félgőzzel, egy utolsó percben lőtt góllal legyőzte Panamát, így 100%-os teljesítménnyel nyerte a csoportot.

Az elődöntőben a Mexikó - Kanada összecsapás sikerült simábbra. Fabián góljára még válaszoltak a kanadaiak Haber révén, ám Pulido rögtön lehűtötte a kedélyeket, végül a második félidőben Ponce bebiztosította Mexikó győzelmét, és egyben olimpiai részvételét. Salvador és Honduras összecsapása csak a hosszabbításban dőlt el: a hondurasi Lozano rögtön az elején betalált, ám Molina a hajrában egyenlített. A hosszabbítás újabb három gólt hozott, a hondurasi Gerson Rodas első góljára még volt salvadori válasz Sánchez révén, ám Rodas ismét betalált, ezzel Londonba lőve csapatát.

A döntőnek már csak a presztízs volt a tétje, ennek ellenére alaposan megküzdött Mexikó és Honduras. Quioto a 47. percben Hondurasnak szerzett vezetést, ám a 74. percben Fabián egyenlített - jöhetett a hosszabbítás. A ráadásban előbb Garridót, majd Crisantót küldte le a bíró a hondurasiaktól; ami nagyobb baj volt számukra, hogy a két piros között egy gólt is beszedtek: a 115. percben Miguel Ponce szerezte meg Mexikónak a tornagyőzelmet érő gólt.

Az interkontinentális selejtezőre Ázsia és Afrika 4. legjobb csapata, azaz Omán és Szenegál között 2012. április 23-án kerül sor Coventryben, ez egyben a nyári olimpia hivatalos tesztjének is minősíthető.

Korábban kijutottak:

A CONMEBOL-zónában, azaz Dél-Amerikában derült fény először a londoni résztvevők kilétére, hisz a 2011. elején Peruban tartott U-20-as kontinensbajnokság első két helyezettje szerezte meg az olimpiai szereplés jogát. Brazília és Uruguay szerezte meg ezeket a helyeket.

Európában a tavaly nyári, dániai U-21-es kontinensbajnokság első 3 helyezettje készülhet Londonra, azaz Spanyolország, Svájc és Fehéroroszország.

Afrikában tavaly decemberben ért végéhez a selejtezősorozat, Marokkóban rendezték a 8 csapatos végső tornát. Az első 3 helyezett, azaz Gabon, Marokkó és Egyiptom már biztos olimpiai résztvevőnek vallhatja magát (Egyiptommal azóta már játszottak is a spanyolok). A torna 4. helyén záró Szenegál interkontinentális pótselejtezőre vár Omán ellen.

Ázsiában 3+1 körös selejtezősorozatot találtak ki a szervezők. A 3. selejtezőkörben jelenleg is 12 csapat küzd 3 db 4-csapatos csoportban, a csoportelsők olimpiai résztvevőkké váltak, a csoportok 2. helyezettjeire pedig a fentebb említett rájátszás várt. Egyenes ágon Dél-Korea, az Egyesült Arab Emírségek és Japán jutott ki a nyári játékokra.

Óceániában március 16. és március 24. között Új-Zélandon, a taupói Owen Delauney Stadionban zajlott a 7 csapatos selejtezőtorna, a papírforma-győztes hazai válogatott, azaz Új-Zéland utazhat Londonba.

A házigazda Nagy-Britannia automatikus résztvevő, Anglia válogatottja fogja képviselni az országot.