UEFA EURO 2012
UEFA EURO 2012 : 2008 Ausztria-Svájc - IV. Tudtad-e?

2008 Ausztria-Svájc - IV. Tudtad-e?

snalguj  2012.05.29. 11:14

Néhány érdekesség a tizenharmadik, 2008-as Európa-bajnoki kiírással kapcsolatban.

David Villa lett a hetedik olyan játékos, aki mesterhármast ért el. Patrick Kluivert, Sérgio Conceição, Marco van Basten, Michel Platini (2), Klaus Allofs, Dieter Müller.

Spanyolország a második csapat Franciaország 1984-es győzelme után, akinek sikerült minden mérkőzését megnyerni a 8 vagy 16 csapatos tornán, igaz ezúttal büntetőkre volt szükség az olaszok elleni negyeddöntőben.

Törökország úgy jutott el a németek elleni elődöntőig, hogy addigra 9 játékosuk vagy megsérült vagy kiállították. Ennek ellenére jól álltak mindaddig, míg Philipp Lahm be nem lőtte az utolsó percben a gólját, amellyel 3-2 lett a végeredmény.

Németország összesen három alkalommal lőtt kapura a 3-2-es elődöntőben, és mindhárom gól lett. Ha Törökországnak jöttek volna be ilyen százalékban a lövései, akkor 11-3-ra veszítettek volna Joachim Löw fiai.

38 év és 257 nap, Ivica Vastic ennyi idős volt, amikor belőtte büntetőjét az Ausztria – Lengyelország csoportmérkőzésen. Ezzel minden idők legidősebb EB gólszerzője lett.

Ivan Klasnić gólt lőtt Horváország színeiben Lengyelország ellen. Ez 18 hónappal az után történt, hogy két vesetranszplantáción esett át. A teste elsőre kilökte a vesét, amelyet édesanyjától kapott, a második műtét, amelyen édesapjától érkezett vesét kapott, már problémamentesen alakult.

Bastian Schweinsteiger lőtt egy gólt, adott egy gólpaszt, kapott egy sárga és egy piros lapot a 2008-as EB-n, ezt rajta kívül csak a dán Klaus Berggreen tudta kivitelezni 1984-ben.

A cseh Daniel Pudil eltörte a kezét, amikor az SK Slavia Prága liga győzelmét ünnepelte, így kihagyta a tornát. A román Ovidiu Petre egy röplabda baleset miatt esett ki.

Az év Európa Labdarúgója és az európai Aranycipő győztese is Cristiano Ronaldo volt.

Selejtezők statisztikájára pillantva…

A legtöbb gólt David Healy (13) lőtte, mögötte Eduardo (10) és Ebi Smolarek (9) végzett. Az asszisztok tekintetében Ján Kozák emelkedett ki egy hajszállal a többiektől, 7 gólpasszt adott. Míg Andrea Pirlo, Dennis Rommedahl és Franck Ribéry is 6-nál állt meg.

A selejtezők során Németország jegyezte a legtöbb gólt, 35-öt. Szlovákia 33-nál, míg a horvátok 28-nál álltak meg. Spanyolország a középmezőnyben elején helyezkedett el 23 találatával, míg a legkevesebbszer San Marino, Luxemburg és Andorra talált (2-2). A legtöbb gólt San Marino tudhatta kapujában (57), ezzel jócskán megverte a Feröer-szigeteket (43) és Andorrát (42). A legkevesebb gólt a franciák, a csehek és a hollandok kapták (5-5).

Sárga lapok tekintetében Andorra vezette a listát (39), Albánia és Szerbia (33) előtt. Piros lapoknál több csapat osztozott az első helyen, nagy nevek nem igazán voltak közöttük, Albánia, Andorra vagy például Málta.

A szögletek tekintetében végre a spanyolokról is szó eshet… A selejtező tornák során összesen 110 alkalommal végezhettek el ilyen pontrúgást.

A csoportok tekintetében a D-jelűben (csehek és németek csoportja) született a legtöbb találat. Összesen 149. De e csoport jeleskedett a szögletek tekintetében is, hiszen 501 alkalommal került sor rá.

A legtöbb gól a San Marino – Németország mérkőzésen született, 13-0-ra győztek utóbbiak.
Az EB selejtezők során összesen 839 gólt lőttek a résztvevők, ebből 406 az első félidőben és 433 a másodikban.

A döntő torna gólkirálya David Villa volt 4 góljával, ebből 3-at egy mérkőzésen lőtt. Másik spanyol, Daniel Güiza is 2 találatot jegyzett, ezzel a 10 legtöbb gólt szerző játékosba bekerült.

Az asszisztok tekintetében is beszélhetünk spanyolról, méghozzá Cesc Fábregas adott 3 gólpasszt, ezzel ebben a statisztikában az első helyen osztozott Wesley Sneijderrel és Hamit Altıntoppal.

A tornán a legtöbb gólt a spanyolok jegyezték (12), a németek és a hollandok 10-szer találtak be ellenfelük hálójába.

Piros lapot csak három csapat kapott: a franciák, a törökök és a németek.

Összesen 77 gól született, ebből 25 az első félidőben, míg 48 a második 45 percben. 4 gólt a hosszabbítások második 15 percében lőttek.